- Štítky blogu
- tipy na dárky
- vánoční dárky
- dárky pro ženy
- jak vybrat kabelku
- kůže
- dárky pro muže
- nápady na dárky
- vánoční dárky pro ženy
- koženka
- CityZen
- eko kůže
- dáky
- peněženka
- jak vybrat peněženku
- péče o peněženku
- impregranc
- CityZen trika
- chytrá trika
- kabelka
- jak vybrat školní batoh
- výběr kabelky
- jak pečovat o kabelku
- péče o kabelku
- údržba kabelky
- výběr deštníků
- deštníky
- jak vybrat školní aktovku
- trika
- školní aktovka
- školní batoh
- školní taška
- historie kabelek
- délka pásku
- jak změřit pásek
- čištění peněženky
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme za čas.
- Úvod
- BLOG
- Kožené zboží
- Kde se vlastně kabelka vzala?
Kde se vlastně kabelka vzala?
Žádná žena si svůj život určitě nedokáže představit bez kabelky. Kabelka je pro nás nejenom naprostou nezbytností, do které odkládáme své cennosti a která nám usnadňuje každodenní život. Postupem času se stala i nedílnou součástí našeho outfitu. Není tak už jen samozřejmostí, která je svým použitím praktická, ale získala si pozici nezbytného doplňku, který dokáže náš outfit dovést k dokonalosti, rozzářit ho a ukázat náš osobitý styl. Položily jste si ale někdy otázku, jak k tomu došlo? Kde a kdy se vlastně kabelka objevila?
Pojďme společně nahlédnout do minulosti a poodhalit roušku tajemství obestírající v dnešní době nepostradatelné kabelky!
Prapředkové kabelek pochází až z Egypta
Možná si říkáte, že kabelka je poměrně novým vynálezem, který je datován jen pár desítek či stovek let zpátky. To jste ale na omylu! I když se to možná nezdá, koncept kabelky, i když tak nebyla z počátku nazývána, sahá hluboko do naší minulosti. Již odnepaměti měli lidé potřebu s sebou nosit nejenom své cennosti, ale dříve především zbraně a také museli nějak přenášet potravu. Na základě archeologických vykopávek se předpokládá, že nejstarší dochovaná kabelka pochází asi z roku 2 500 př.n.l., tedy ještě z doby kamenné. Její pozůstatky byly objeveny roku 2012 v Německu. Jednalo se o koženou kabelku, která byla zdobena přibližně stovkou psích tesáků. Často se říká, že móda se neustále vrací a opakuje. Takovéto módní výstřelky by však v dnešní době ochránce zvířat příliš nepotěšily.
První písemné zmínky o kabelkách, respektive jejich předchůdců v podobě různých vaků, pochází ze starověkého Egypta a byly vyráběny z listů, či ze dřeva. Zajímavostí je, že v té době byly kabelky doménou mužů, kteří je nosili omotané kolem pasu a uchovávali v nich platidla a další cennosti.
Váčky – už jen krok ke kabelkám
Rozvoj váčků, které se nosily připnuté na opasku, nastal ve 14. a 15. století. A právě v této době se váčky začínají rozšiřovat i mezi ženami. Středověké kabelky, tedy spíše váčky, které byly vystavovány na odiv, neplnily jen praktickou funkci, ale značily také společenské postavení a význam člověka. Zámožní lidé tak své váčky s penězi zdobili všemožnými výšivkami a drahocennými kameny. Existují dokonce dohady, že měly i symbolický význam, kdy jednotlivé výšivky byly symbolem manželství, či zásnub a jiné zase vyprávěly životní, či milostný příběh jejich nositele.
V 16. a 17. století se dramaticky změnila móda, dámské sukně získaly na objemu a do mužských kalhot se začaly všívat kapsy. Taštičky se taky staly výhradní doménou žen, ty je začaly místo na oděvu nosit pod ním. Krásné zdobené taštičky tak byly sice schovávány pod několikanásobnou vrstvou spodniček, jejich velikost se ale začala zvětšovat. Toto se však týkalo především šlechty a bohatší vrstvy obyvatel. Rolníci nosili pytle nebo brašny přehozené přes rameno.
Další – nejenom modní – revoluce
Na konci 18. století, po Velké francouzské revoluci, se opět změnil styl oblékání a bohaté suknice ustoupily klasicistní módě. Úzký střih šatů s vysokým pasem a splývavá sukně s dlouhou vlečkou už neměly kde skrýt dámskou taštičku. Kabelky se tak opět dostávají na oči veřejnosti a můžeme dokonce i tvrdit, že mnohdy byly i středem pozornosti. Staly se výrazným módním doplňkem a každá žena jich vlastnila několik, pro různé společenské události. A to je doba opravdové „kabelkové revoluce“, kdy se kabelky začaly nosit v ruce stejně, jako to děláme i dnes.
Na počátku 19. století se také začal používat výraz kabelka. Průmyslová revoluce představovala velký zvrat v množství materiálů a látek, ze kterých byly kabelky vyráběny. A nesmíme opomenout ani rozvoj železnic, který nám představil jedny z nejzářivějších jmen současného módního světa. Dnes světově proslulí návrháři, po jejichž ikonických kouscích touží nejedna žena, začínali v té době jako výrobci cestovních zavazadel např. Tierry Hermès nebo Louis Vuitton.
Vzestup kabelek na módní výsluní však nebyl úplně bez obtíží. Když ženy začaly nosit taštičky místo pod sukněmi na nich, bylo to některými lidmi vnímáno jako vulgární krok. Kabelky byly předtím vlastně součástí spodního oděvu a najednou se s nimi ženy bez ostychu producírovaly všem na očích a dokonce se pyšnily různě zdobenými kousky. Někteří tak tuto změnu považovali za naprosto skandální a přirovnávali ji k tomu, jako by si žena nadzvedla sukni a ukázala, co pod ní nosí.
Kabelky byly ale také povážovány za významný krok k samostatnosti žen, protože si samy nosily své peníze a nebyly závislé na mužích. Některé feministky však nebyly zrovna největšími fanynkami kabelek. Jelikož usilovaly o rovnoprávnost s muži, dožadovaly se toho, aby i ženy měly u oděvu kapsy stejně jako muži. Dámské kabelky jim přišly nejenom notně nepraktické, ale byly pro ně i symbolem nerovnoprávnosti.
Ani tyto překážky však nezabránily raketovému vzestupu v oblibě kabelek. V dnešní době už se ženy za své tašky rozhodně nemusí stydět, ani je schovávat pod oblečením, ale pyšně je vystavují světu na odiv.